Najnowsze wpisy, strona 2


Złotów
Autor: ryszardgol11 | Kategorie: miasta 
Tagi: Złotów  
10 kwietnia 2020, 12:11

Złotów (do 1945 Flatow /ˈflato ː/) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba władz samorządowych powiatu złotowskiego oraz gminy wiejskiej Złotów. Położone w południowo-zachodniej części Pojezierza Krajeńskiego będącego częścią Pojezierza Pomorskiego, na terenie historycznej Krajny, na pomorsko-wielkopolskim pograniczu, nad rzeką Głomia i jeziorami: Złotowskim (Miejskim), Babą, Burmistrzowskim, Proboszczowskim oraz Zaleskim. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Złotowa pochodzą z neolitu, średniowieczne kroniki wzmiankują zaś gród Wielatowo, położony na ziemi krajeńskiej. Za datę powstania miasta uznaje się rok 1370. Prywatne miasto szlacheckie Złotowo, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, około 1580 roku leżało w powiecie nakielskim województwa kaliskiego. Z tytułu swojego położenia na pograniczu, Złotów był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas potopu szwedzkiego i III wojny północnej. Po rozbiorach Złotów stał się częścią Królestwa Prus, a następnie zjednoczonych Niemiec. W granice Polski powrócił w roku 1945, od tamtej pory kilkukrotnie zmieniając przynależność administracyjną. Według danych z 31 grudnia 2017 roku miasto liczyło 18 441 mieszkańców.

Zobacz galerię zdjęć.

 

Stara Łubianka
Autor: ryszardgol11 | Kategorie: wioski 
Tagi: Wioski   Stara Łubianka  
10 kwietnia 2020, 10:59

Wieś Stara Łubianka położona jest na trasie krajowej Nr10 Bydgoszcz - Szczecin, w odległości 12 km od Piły . Powiat Piła , Gmina Szydłowo . Stara Łubianka istniała przed rokiem 1500 . Długo zwana była "Lubionką" lub "Lebionką" W latach 1641 i 1654 zniszczyły ją pożary .

W 1627 r. zbudowano we wsi browar , przeniesiony po latach do Ujścia w 1886 r. Łubianka liczyła 132 budynki mieszkalne. Dzisiejsza Stara Łubianka to duża miejscowość. Liczy 1300 mieszkańców ma 9 ulic oraz nowe osiedle z blokami.

Pierwszy kościół w Starej Łubiance powstał z fundacji Konstancji (żony króla Zygmunta III) w 1606 r. Obecny , neogotycki budynek wybudowany został w 1855 r. We wsi był jeszcze zbór ewangelicki z XIX wieku, który w latach 60. minionego wieku został przerobiony na dom kultury. W lipcu 1831 roku Prusacy przeprowadzili w miejscowym kościele rewizję, poszukując rzekomo ukrytej broni dla żołnierzy powstania listopadowego.

Ozdobą Starej Łubianki jest dwór z XIX w. który stoi w pięknym parku o powierzchni 2h. Obiekt przeszedł gruntowną renowację w latach 70. minionego wieku. Od tamtego czasu stał się siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który swoją działalnością obejmował kiedyś teren całego byłego województwa pilskiego. We wsi zachowało się też kilka chałup szachulcowych.

W Starej Łubiance istnieją dwie szkoły Zespół Szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) mieszczący się w ładnych nowoczesnych obiektach. Oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Placówka ta jeszcze kilka lat temu nosiła nazwę, Zespół Szkół Ogrodniczych.

Zobacz więcej zdjęć

 

Stara Łubianka z lotu ptaka